Конспект уроку "Амеба та інфузорія – одноклітинні тварини"
Тема: Амеба та інфузорія – одноклітинні тварини.
Середовище їх існування, процеси життєдіяльності, особливості будови, роль у
природі та житті людини.
Мета:
1. Розглянути особливості одноклітинних тварин.
2. Розвинути поняття про
одноклітинних, що займають положення між рослинами та тваринами.
Очікувані результати: учні:
-
Описують будову
одноклітинних тварин;
-
Характеризують прояви
життєдіяльності в одноклітинних тваринах;
-
Розпізнають
одноклітинних тварин на малюнках і фотографіях;
-
Роблять висновок про
те, що клітини можуть бути самостійними організмами.
Опорні поняття та терміни: одноклітинні
тварини, гетеротрофне живлення, травні вакуолі, скоротливі вакуолі,
розмноження.
Тип уроку:
вивчення нового матеріалу.
Епіграф уроку:
У
природі все одне з іншим пов'язано,
і немає в ній нічого випадкового
(М. Пришвін)
Структура уроку
I.
Організаційний
етап
II.
Етап
підготовки учнів до активного засвоєння нового матеріалу
1.
Повідомлення
теми
2.
Формування
мети
3.
Аналізація
опорних знань
4.
Мотивація
навчальної діяльності учнів
III.
Етап
засвоєння нових знань
IV.
Закріплення
знань
V.
Підведення
підсумків уроку
VI.
Домашнє
завдання
Хід
уроку
I.
Організаційний етап
Діти,
сьогодні до нас завітали гості. Доброго дня людям, що до нас зайшли. На нас
чекає напружена, але цікава робота. Тож бажаю вам успіху.
II.
Ми продовжуємо вивчати
тему «Одноклітинні організми». Вона розрахована на 9 годин. Сьогодні 3-й урок з
цієї теми.
1. Тема
нашого уроку:
Амеба та інфузорія – одноклітинні твариноподібні організми. Середовище їх
існування, процеси життєдіяльності, особливості будови, роль у природі та житті
людини.
2. Мета
уроку: Розглянути особливості одноклітинних
тварин на прикладі амеби та інфузорії.
3. Епіграф
уроку:
Розпочнемо наш урок із розминки.
Пригадайте будову тваринної
клітини. Тваринна клітина має:
- Клітинну мембрану
- Ядро
- Цитоплазму
- Органели
Ми згадали будову клітини тварин. Ці знання допоможуть при
вивченні сьогоднішньої теми. Ми знаємо багатьох тварин. А чи всі тварини схожі
між собою?
Отже, тварини різні, не схожі між собою. Та чи можемо ми
віднести амебу та інфузорію до справжніх тварин? На це проблемне запитання ми
повинні дати сьогодні дати відповідь.
Тому сьогодні ми познайомимось ближче з тваринами, у яких 1 клітина –
цілий організм. Такими є представники підцарства Найпростіші, а саме
амеба-протей та інфузорія-туфелька, віршики про яких нам зараз розкажуть
дівчата.
Прийом «Хвилинка-цікавинка». Віршики –
повідомлення учнів.
1.
Віршик
«Найпростіші»
2.
Віршик «Амеба
Протей»
3.
Віршик «Інфузорія-туфелька»
А зараз попрацюємо в парах.
I група:
1. Назвати представників підцарства Найпростіші
2. Визначити
середовище їх існування
3. Визначити
значення найпростіших у природі
У
наш час налічується близько 70 тисяч видів найпростіших. Серед найпростіших, як
не дивно, є і свої гіганти, яких можна бачити неозброєним оком. Так,
інфузорія-трубач досягає 1-2мм, а хижа інфузорія бурсарія – 0,5мм.Також
прикладом слугують раковинні амеби, що
живуть у морі. Величина їхньої раковини – 34 см.! Після того, як тварини
гинуть, з черепашок утворюються такі гірські породи як вапняк та кремнезем.
II група:
1. Визначити
форму тіла найпростіших на прикладі амеби та інфузорії
2. Встановити
особливості покривів тіла, дати характеристику способам руху найпростіших
Отже,
амеба має типову клітину, оточену мембраною, що не має міцної клітинної стінки.
За рахунок цього форма тіла амеби непостійна. Рухається амеба за допомогою так
званих псевдоподій або несправжніх ніжок.
Це тимчасові вирости цитоплазми, що виникають і втягуються у
різноманітних місцях клітини. Саме вони спричиняють так званий амебоїдний рух.
Форма
інфузорії-туфельки нагадує туфельку-човник. Її наукова назва «парамеція».
Зовнішній шар цитоплазми ущільнений, завдяки чому тварина зберігає сталу форму
тіла. Будова інфузорії вважається найскладнішою з будов усіх одноклітинних.
Рухається вона за допомогою чисельних війок, незагостреним кінцем уперед.
III група:
1. З
настанням несприятливих умов найпростіші переходять у стан «прихованого життя».
Що це за стан та яке значення він має для найпростіших?
2. Яке
живлення характерне для найпростіших?
Більшість
вільноживучих амеб при настанні несприятливих умов інцистуються (утворюють
цисту). При цьому амеби втягують псевдоподії і створюють навколо себе подвійну
оболонку білкової природи. В такому неактивному стані амеби здатні зберігати
життєздатність досить довго, а при виході з цисти знову переходити до активного
способу життя.
Під
час живлення амеби використовують явище фагоцитозу, тобто, утворюючи
псевдоподії, вони захоплюють тверді часточки їжі. Таким чином, харчова
часточка, разом з невеликою кількістю рідини опиняється всередині цитоплазми
амеби, де і відбувається її перетравлення. Інфузорії ж мають ротовий отвір, що
веде в коротку трубчасту глотку. Війки її безперервно рухаються, створюючи
течію води. Вода підхоплює і приносить до рота основну їжу туфельки —
бактерії, які через глотку потрапляють
усередину тіла інфузорії.
Наступне наше питання: порівняльна характеристика
будови амеби та їнфузорії.
Відправляю вас на сторінки підручника
49-ту та 50-ту, до 50-ого та 53-ого малюнків.

Інфузорія-туфелька
Клітинна мембрана
Цитоплазма
Скоротлива вакуоля(регулює тиск
всередині клітини, виводячи з неї надлишок води)
Травна вакуоля
Ядро
Клітинна мембрана
Цитоплазма
Скоротлива вакуоля
Травна вакуоля
Два ядра: мале і велике
Ротовий отвір
Порошиця
V. Узагальнення та систематизація
знань
Прийом «Мозковий штурм»
Американський
зоолог Вільсон провів такий дослід: розрізав інфузорію на кілька частин, після
чого всі фрагменти її тіла загинули без поділу та регенерації. Проте, той
фрагмент, який містив у собі велике ядро, згодом відновив відсутні частини
клітин і продовжив існувати як нова інфузорія. Поясніть, чому так сталося?
Такий
результат був спричинений тим, що саме велике ядро відповідає за виділення
спеціальних та необхідних для клітини органічних речовин, а також відповідає за
саморегуляцію і процеси життєдіяльності
організму.
VI.
Підсумок
З якими одноклітинними тваринами ви познайомилися на уроці? Тож дайте
відповідь на наше проблемне запитання: Чому ж амебу та інфузорію можна назвати
справжніми тваринами?
Відповідь: У
цих організмів 1 клітина – весь організм, вона самостійно рухається, живиться,
розмножується, тобто виконує всі функції базатоклітинних організмів, тварин.
Отже, ми дали відповідь на наше
проблемне запитання.
А зараз давайте побудуємо
сенкан до слова «Найпростіші»
Структура сенкана: 1-ий рядок:
назва(іменник)
2-ий рядок: два прикметники
3-ий рядок: три дієслова
4-ий
рядок: речення з чотирьох слів
5-ий
рядок: синонім
VII.
Домашнє
завдання: опрацювати пар.13,
виконати пит. на ст.52
Творче завдання: скласти кросворд за
вивченою темою.
+Підготувати інформацію про
одноклітинних збудників хвороб людини і тварин
Коментарі
Дописати коментар