Конспект уроку "Будова та функції листка"
Тема: Будова,
функції листка. Різноманітність листків (слайд
№1)
Мета уроку: (слайд №2)
1.
Розглянути особливості зовнішньої будови листка
2.
Ознайомити учнів з різноманітністю листків, жилкування,
розміщенням їх на стеблі
3.
Знати видозміни листка
4.
Виховати естетично-ціннісне ставлення до природи,
працелюбність, культуру спілкування
Очікувані результати: учні
1.
Пояснюють зовнішню будову листків та їх функцію
2.
Аналізують різновиди листків
3.
Характеризують листкорозміщення
Тип уроку: засвоєння нових знань
Обладнання: таблиці: «Прості і складні листки»,
«Будова листків»
Девіз уроку: «Жоден рослинний орган не відчував
на собі людської несправедливості такою мірою, як листок…»(книга «Життя рослин»
К. А. Тимірязів, вдатни фізіолог XIX століття) (слайд №3)
Структура та
зміст уроку
I.
Організаційний етап
Учитель: Нумо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться.
Пролунав уже дзвінок,
Починаємо урок.
Повернімося обличчям до
гостей,
Привітно скажем: «Добрий
день!»
II.
Мотивація навчальної
діяльності
Ми вже вивчили корінь і пагін, ці
вегетативні органи рослин, а сьогодні вивчимо ще одну частину пагона – листок,
і з’ясуємо у чому різниця між листками рослин. Тому тема нашого уроку сьогодні
«Будова, функції та різноманітність листків». А зараз виконаємо тестові
завдання.
III.
Актуалізація опорних знань
Виконання тестових завдань (слайд №4)
IV.
Вивчення нового матеріалу
Зовнішня будова листка (слайд №5)
- Що є складовими елементами
листка?
(Основними структурними елементами є
листкова пластинка та черешок)
- А що являє собою черешок?
(Черешок – частина листка, якою він
прикріплюється до стебла)
- А зараз дайте визначення
терміна «листкова пластинка»
(Листкова пластинка – плоска частина
листка, що складається з двох поверхонь: верхньої та нижньої)
- Порівняєм листки алое,
герані, бегонії, кімнатних квітів, що у вас на партах. Чим відрізняються ці
листки? Якою частиною лист прикріпляється до стебла?
Давайте звернемося за інформацією до
підручника ст. 107, пункт «яка зовнішня будова листка», перший абзац зі слів:
«Листки із черешком…», до кінця абзацу.
(Пошукова робота з підручником)
- Також увага на дошку.
(Переглянули відео)
- Отже, листки поділяються на
черешкові та сидячі. Намалюйте в зошити листок черешковий та сидячий.
- Наші учні підготували
повідомлення про розміри листків. Заслухаємо учнів.
«Струмок цікавинок» (слайд №6)
1)
Найбільші листки мають: пальма з роду рафій, Королівська
водяна лілія або Вікторія
2)
Найменша квіткова рослина на землі – плавуча ряска вольфія,
названа на честь німецького ботаніка і лякаря Д. Вольфа
3)
Дуже цікаві представники рослин-мисливців – ліани непентеси
V.
Прилистки. (слайд №7)
Деякі рослини біля основ листків
мають прилистки. Це особливі вирости різної форми (плівки,луски, щетинки,
маленькі листочки). Зазвичай вони бувають парними. Роль прилистків різна. У
фікуса зі зрослих прилистків утворюється ковпачок над верхівковою брунькою, у
гречкових – розструб для захисту бруньок. Великі прилистки у гороху і фіалки
виконують функції листка, а колючки з прилистків білої акації виконують захисну
роль.
VI.
Ведучи мову про зелений листок, досі ми мали на увазі простий
листок, тобто такий, що складається з черешка і однієї листкової пластинки
(береза, тополя, дуб, яблуня, груша). Але на черешку може бути три і більше
листкових пластинок. Такі листки називаються складними. Крім того листкова
пластинка може бути або цілісною , або в різній мірі розсіченою. Проте
різноманітність листків дуже яскрава.
Листки прості і складні. (слайд №8)
(Складання схеми за текстом параграфу
28, ст. 108 верхній абзац)
Схема
Сидячі Черешкові
-
Трійчастоскладні
-
Пальчастоскладні
-
Пірчастоскладні:
1) непарнопірчастоскладні
2) парнопірчастоскладні
-Увага
на екран, відео №1
-Яка
основна ознака простих листків? (Наявність однієї листкової пластинки,вони можуть бути
черешкові або сидячі)
-Яка
основна ознака складних листків? (Наявність на одному черешку 3-х і більше листкових
пластинок)
-Чи
є в кабінеті рослини зі складними листками?
-Скільки
листкових пластинок на черешку у простих листків?
-Скільки
листкових пластинок на черешку у складних листків? (3 і більше)
-Яку
функцію виконує черешок? (опорну та провідну)
-Яку
функцію виконує листкова пластинка? (фотосинтезу,газообміну,випаровування і
транспірації)
Який
би ви листок не взяли до рук, то вже з першого погляду можете помітити безліч
ліній, так званих жилок,які особливо чітко виділяються якщо розглядати листкову
пластинку проти сонця. Вони утворюють густу сітку, розходячись у всіх напрямках
листкової пластинки. Що ж таке жилки? Жилки- це провідні шляхи (слайд №9)
Їх
можна назвати «транспортними шляхами» листка: вони сполучають його зі стеблом.
Отже, завдання жилок постачати в листок воду і мінеральні солі та відводити з
нього готову продукцію-утворені в тканині листкові пластинки органічні речовини
різного ступеня складності. Та й це ще не все.
Слайд №10. Жилки- «арматура» листка. Сама тканина
листка- паренхіма-м’яка: не міцна. Опорою для неї слугують жилки, які виконують
роль «арматури» Завдяки численним жилкам листок спроможний протистояти різним
зовнішнім впливам(дії вітру,дощу).
У
рослин жилки листка розташовані по-різному. Тому виділяють кілька типів
жилкування
(слайд №11) типи жилкування листка
-паралельне(злаки,осоки)
-дугове(конвалія,аспідістра,
тюльпан)
-пірчасте
утворює сітку завдяки багаторазовому галуженню його мають (яблоня,
виноград,горох)
-пальчасте(клен)
та вилчасте (папороті)
Більшість
авторів інших джерел знань виділяють пірчасте і пальчасте в одне-сітчасте.
Також
автори підручника виділяють вилчасте жилкування( відгалуження жилок не
зєднуються перетинками і досягають краю листкової пластинки(папороті, гінкго).
Слайд №12 Листкорозміщення (почергове,
супротивне, кільчасте)
Листки
на стеблі розташовані в певному порядку(відео).
А
зараз відправляю вас в підручник на с.108 параграф 28
Пункт
«Листкорозміщення»
Працюємо
в парах- завдання у вас на партах.
На с
107 останній абзац, малюнок 117 «різноманітність форм листкової пластинки»
Слайд №13. Форми листкової пластинки та її краї
(Відео)
-серцеподібна(тополя,береза)
-голчаста(ялинка,
сосна)
-вирізи
певної форми(клен, калина)
-рівні
(бузок, конвалія)
Отже,
листкорозміщення буває
-чергове
або спіральне
-супротивне
-кільчасте
або мутавчасте
Слайд №14. Видозміни листка(колючки, вусики)
V. Узагальнення та систематизація знань.
Перед
вами кімнатні рослини,гербарні екземпляри. Описати рослини по плану.
Слайд №14. Опис рослин по плану.
-лист
черешковий або сидячий, простий або складний
-жилкування
-листкорозміщення
VI.Підсумки: скласти кластер до уроку
Слайд №15
Я
знав
|
Я
дізнався
|
Отже,
сьогодні на уроці ми познайомилися з зовнішньою будовою листків, вивчили
жилкування листків, типи листків, прості та складні, познайомилися з
листкорозміщенням, видозмінами.
Слайд №16
Домашнє
завдання. Опрацювати параграф 28, крім внутрішньої будови , з с.111 описати по
плану любу кімнату рослин у важкому будинку, провести спостереження яких
кімнатних рослин у школі та вашому будинку більше з простими чи складними
листками?
Коментарі
Дописати коментар